Jak trafiać w cel z pistoletu

Do poczytania

Jak nie spudłować strzelając z pistoletu

Wszyscy chcemy strzelać celnie. Jedni oczekują samych dziesiątek, inni przedkładają szybkość nad precyzję. Jednak nawet gdy mowa o szybkim strzelaniu, wciąż liczy się trafianie w określony obszar. Strzelanie szybko ale poza tarczę nie ma sensu - w końcu jak to mówią: „Nie da się spudłować dostatecznie szybko”.

 

Jak celować skutecznie?

Żeby trafiać, trzeba najpierw nie pudłować. Zacznij od tego, żeby Twoje przestrzeliny nie układały się na krawędzi tarczy lub poza nią. Skup się na trzech kluczowych składowych celnego strzelania z pistoletu (w kolejności od najważniejszej):

1. Praca na języku spustowym

2. Ułożenie (zgranie) muszki względem szczerbinki

3. Ułożenie zgranych przyrządów na tarczy.

 

Praca na języku spustowym – technika kluczowa!

Dlaczego w takiej kolejności? Ponieważ nawet jeżeli idealnie zgrasz muszkę ze szczerbinką, umiejscowisz obraz tych przyrządów idealnie na celu, to i tak spudłujesz jeżeli szarpniesz za język spustowy i przekręcisz pistolet w dłoni o kilka stopni. Kilka stopni to mało? Każdy 1 stopień przekręcenia pistoletu przenosi punkt trafienia na oddalonej o 10 m tarczy o 18 cm. 3 stopnie i celując idealnie w środek trafiasz poza tarczą (54 cm). A 3 stopnie to przecież ledwie zauważalne drgnięcie.

Mówimy o dobrym strzelcu, że „ma dobre oko”. Powinniśmy raczej mówić, że ma pewną rękę.

Jeżeli wyeliminujesz zrywanie strzału – dzięki dobremu treningowi „na sucho” oraz ćwiczeniom na strzelnicy – przejdź do drugiej składowej, czyli do ustawienia muszki względem szczerbinki.

 

Zgranie muszki względem szczerbinki

Górna krawędź muszki musi być na tej samej wysokości co górna krawędź szczerbiny (zgranie w poziomie), jednocześnie między muszką a szczerbiną z lewej i prawej strony musi być taka sama odległość (wyśrodkowanie muszki w pionie).

 

jak prawidłowo zgrywać przyrządy celownicze strzelając z pistoletu

  

Co otrzymasz jeśli zaniedbasz zgranie przyrządów? Błąd, który rośnie wraz z odległością od celu. Ten błąd będzie tym większy im mniejsza jest odległość między muszką i szczerbinką. Zdecydowanie więcej „wybaczają” duże sportowe pistolety, zwłaszcza gdy porównamy je z małymi subkompaktami zaprojektowanymi do noszenia w ukryciu.

Dla przeciętnego pistoletu np. Glock 17 ta odległość wynosi około 15 cm. Zakładając że strzelamy z odległości 10 m (1000cm) od celu, każdy milimetr (0,1 cm) błędu w zgraniu muszki względem szczerbinki to blisko 7cm błędu na tarczy. Tak! Aż 7 cm na zaledwie 10 metrach. Matematyka jest tutaj bezlitosna, a wielkość błędu sam obliczysz wykorzystując zasadę podobieństwa trójkątów

(0,1cm x 1000 cm) : 15 cm = x
100 : 15 = 6,66 cm

  Błędy w zgrywaniu przyrządów celowniczych

   

Ułożenie zgranych przyrządów na celu

Po trzecie i ostatnie – ustawienie przyrządów celowniczych na tarczy. Jeżeli dobrze pracujesz na języku spustowym i masz równo ustawioną muszkę ze szczerbinką to pistolet trafi tam gdzie te przyrządy będą zgrane. Twoja rola teraz ogranicza się do ustawienia ich na cel. Tylko tyle i aż tyle. Lekkie ”pływanie” przyrządów jest dopuszczalne. Tak długo jak długo nie zrywasz strzału i nie naruszasz ustawienia muszki względem szczerbinki przestrzeliny będą układać się co najmniej w pobliżu miejsca, w które chcesz trafić.

 

Unikaj błędów początkującego

Początkujący strzelcy mają tendencje do skupiania się na ostatniej składowej i mimo wielu oddanych strzałów progres jest niewielki. Dlaczego? Nie kontrolują tego co najważniejsze – pracy na języku spustowym i wzajemnego ustawienia przyrządów względem siebie.

Chcesz trafiać? Ćwicz pracę na języku spustowym, pilnuj ustawienia muszki względem szczerbinki, a dopiero na końcu martw się o to czy nie celujesz czasem na centymetry od „dziesiątki”.

 

Ćwicz pod okiem doświadczonego intruktora

Podczas szkoleń strzeleckich uważny instruktor nie tylko pomoże Ci wyłapać błędy i zdiagnozować problem (np. na podstawie obserwacji wyników na tarczy), ale przede wszystkim zaproponuje ćwiczenia w oparciu o program zaprojektowany tak, aby zbudować Twoją technikę na kluczowych umiejętnościach strzeleckich.

Dowiedz się więcej o szkoleniach tutaj -> ARM Szkolenia Strzeleckie 

Opublikowane w: Nasz blog

Leave a comment