FAST DRILL Jak ocenić swoje postępy w strzelaniu z pistoletu

Latest posts

Jak ocenić swoje postępy w strzelaniu z pistoletu? F.A.S.T drill.

Zadajesz sobie czasem pytanie „Jak dobry tak naprawdę jestem w strzelaniu?”

Gdybym zastanawiał się „jak dobrym jestem sprinterem?” to po prostu biorę stoper, kolegę, idę na bieżnię i biegnę 100m na czas. Poza tym, że znam swój wynik, mogę od razu porównać siebie z innymi ludźmi włącznie z Mistrzem Polski lub Świata w tej konkurencji. Dzięki temu, że każdy z nas robi to wg tych samych zasad mogę zobaczyć jak wypadam na 100 m na tle rekordzisty Usaina Bolta.Drill strzelecki - zunifikowane ćwiczenie z bronią

Czy istnieje taki „bieg na 100m” w strzelectwie? Oczywiście! Istnieją sformalizowane ćwiczenia strzeleckie z języka angielskiego nazywane „drillami”. Przykładami są m.in: El presidente, Blake drill, Bill drill, F.A.S.T. Nie będę tutaj opisywał ich wszystkich - w internecie znajdziesz opisy oraz gotowe tarcze do wydruku, filmy i wszystkie możliwe pomoce szkoleniowe.

Przybliżę Ci drill, którego sam najczęściej używam - F.A.S.T - Fundamentals, Accuracy, Speed Test czyli Test celności, szybkości i opanowania podstaw strzelectwa. Wybieram właśnie to ćwiczenie bo poza sprawdzeniem aktualnej sprawności strzeleckiej, pokazuje mi ono nad czym warto popracować.Jak przeprowadzić test F.A.S.T

Odległość od celu: 7 metrów

Cel: prostokąt o wymiarze 7,5 x 12,5 cm oraz okrąg o średnicy 20 cm

Pozycja startowa: Strzelec stoi zrelaksowany, ręce wzdłuż boków, pistolet w kaburze, załadowany i przeładowany (jeden nabój w lufie i jeden w magazynku), magazynek zapasowy w ładownicy lub kieszeni (4 naboje). Jeżeli kabura i ładownica posiadają blokady to są one zapięte.

Łącznie amunicji: 6 sztuk

Na sygnał timera strzelec dobywa broń, oddaje dwa strzały do prostokąta, wymienia magazynek i oddaje 4 strzały do kółka.

Należy uzyskać 100% trafień. Inaczej nie liczymy w ogóle czasu.Proponowane ramy czasowe

  • Początkujący – powyżej 10 s.

  • Średnio-zaawansowany – poniżej 10 s

  • Zaawansowany – poniżej 7 s

  • Ekspert – poniżej 5 s.

Czasy modyfikujemy jeżeli strzelec używa kabur odkrytych, zewnętrznych tzw. szybkich i sportowych ładownic – dodajemy wtedy 0,5 s do wyniku. Czas modyfikujemy też jeżeli używa ukrytej kabury z zabezpieczeniami ładownic z zabezpieczeniami – odejmujemy 0,5 sekundy od wyniku.

Swój wynik można porównać z innymi chociażby na www.pistol-training,comCzego dowiesz się z testu F.A.S.T drill?

Rozbijmy to ćwiczenie na części pierwsze. Co sprawdzamy:

1. Wszystko to co składa się na celny i szybki pierwszy strzał – dobycie, wprowadzenie broni na cel i praca palca na spuście.

2. Prawidłowy chwyt już podczas dobywania broni bo bez tego nie oddamy szybko drugiego celnego strzału.

3. Szybkość wymiany magazynka.

4. Kontrolę odrzutu podczas szybkiego strzelania do kółka.

5. Ze względu na fakt że 4 strzały oddajemy po wymianie magazynka, to sprawdzamy jednocześnie czy po wymianie magazynka zbudowaliśmy na nowo prawidłowy chwyt.

Patrzę na tarczę, jak blisko środka każdego celu jestem, patrzę na timer i widzę już co muszę poprawić.Zalety i zastrzeżenia do testu F.A.S.T

Ćwiczenie proste, zajmujemy tylko jeden tor na osi, tarczę możemy nawet namalować markerem na odwrocie tarczy postrzelanej z 5,56. Wystarczy timer, pistolet i zapasowy magazynek.

Jedno przed czym chciałbym przestrzec, w tym i każdym innym ćwiczeniu – nie ucz się pod egzamin.

Ne strzelaj tego ćwiczenia na okrągło żeby tylko wykręcić lepsze czasy. Poprawa czasu ma wynikać z tego że stajesz się mistrzem pistoletu a nie mistrzem FAST-a (czy innego ćwiczenia).

Posted in: Default category

Leave a comment